Egy olyan napon, mint ma 1967-ben, Kathrine Switzer ajtót nyitott a nők hosszú távú versenyeken való részvételére: a német származású futó volt az első nő, aki teljes maratonfutást végzett vállpánttal, valami, ami tilos volt a neme számára. Nem csak ez, hanem a negyedik kilométer körül is, Switzernek a verseny közepén meg kellett szabadulnia a maratonigazgatótól, aki megpróbálta kiszabadítani a pályáról, bár nem sikerült.

bostoni

50 évvel később a dolgok megváltoztak: a Boston Marathon hivatalos honlapjának adatai szerint idén azok vannak 13 698 nő vett részt, a résztvevők több mint 45% -a. Valami teljesen elképzelhetetlen alig öt évtizeddel ezelőtt. A hosszútávfutásban résztvevő nők száma pedig folyamatosan nő.

Ebből a több mint 13 000 nőből, akik már lőtték az indító fegyvert a Boston Maratonra, amely a Majors leghosszabb futama volt, amelyet 1897 óta évente rendeznek, a legnagyobb csoport a fiatal, 18 és 39 év közötti futóké összesen 6612 sportolóval. Ez jó hír, mivel kevés kivételtől eltekintve azok a nők, akik továbbra is aktívak maradnak a jövőben, és akik továbbra is indulnak és részt vesznek ezeknek vagy más versenyeknek több kiadásában.

Azt is meg kell jegyezni, hogy ebben a korosztályban a nők száma nagyobb, mint a férfiaké (5369 futó 18 és 39 év között), ami általában nem jellemző a hosszútávú versenyeken.

Ez az év egy különkiadás: 50 évvel azután, hogy első nő volt, aki vállpánttal futott maratont, Kathrine Switzer 70 évesen visszatér Bostonba, hogy újra futhasson ugyanazzal a vállpántos számmal: az a 261, amely ilyen szimbolikus jelentést nyert a nők láthatóságán belül a sportban.