• LOLES VIVES
  • Helvét Felségeik

írta DAVID FERNANDEZ, 2014. november 24. • 19:52

A STATISZTIKÁT EL kell mondani

1992-ben Svájc először jutott be a Davis-kupa döntőjébe, de szinte lehetetlen volt a győzelem, mert négy Grand Slam-bajnok játszott az Egyesült Államokban. Most, 22 évvel később a svájciak visszatértek a nagydöntőbe, de ezúttal a Grand Slam bajnokai, bár csak ketten voltak, velük játszottak, Svájc pedig a tizennegyedik Davis-kupa bajnok ország lett.

Felület és színpad

Franciaország tizenegy Davis-kupa döntőt játszott otthon, és tízből agyagot tettek. Mivel van világcsoport, ötször négyszer tette ezt meg, és nem véletlen, hogy csak akkor volt bajnok, amikor nem agyagon játszott. Mivel Franciaország 1982-ben, 1999-ben, 2002-ben és 2014-ben választotta azt a felületet, amelyik a legjobban megfelel a riválisnak és mindig veszített, és amikor 1991-ben úgy döntöttek, hogy szőnyegen játszanak, mert ott teljesítettek a legjobban, akkor is bajnokok voltak, bár Sampras és Agassi elöl volt a United Uniteddel.

Hatalmas sikert aratott az a nagy finálénak otthont adó stadion, a Pierre Mauroy de Lille, amely megdöntötte a nézők rekordját a versenyen, amikor a harmadik napon 27 448 ember nézte az egyetlen mérkőzést.

Első meccs

Stanislas Wawrinka a meccs elejétől meglepte Jo-Wildried Tsongát. Az első szettet 6-1-re nyerte (csak Nadal, 6–0-s agyaggal, Davisnél olyan könnyedén vert szettet Tsonga ellen), és bár a francia egyenlítette a mérkőzést, Wawrinka kényelmesen megoldotta a mérkőzést. Ez Tsonga volt az első veresége az agyagon játszott döntetlen első napján.

Második mérkőzés

Svájc nagyon boldognak ígérte őket az eredményjelző táblán szerzett előnnyel, Federer pedig a pályán. De a bázeli férfi azzal vádolta, hogy Roland Garros óta nem játszott agyagon, és hogy a Mastersnél történt legutóbbi sérülése után túlzottan fél a hátának megfeszítésétől, és Gael Monfils elárasztotta.

Monfils veretlen marad otthon a versenyen (7–0), és a történelembe megy, mert egyenes szettekben nyerte Federert, ami csak a svájciakkal történt a debütáló döntetlen során, Olaszország ellen 1999-ben, a Gianluca elleni következetlen mérkőzésen. Pozzi három szettből a legjobbat játszotta.

Harmadik fél. A dupla

A pénteki nap után, az összes ország 2. helyezésével győztes döntő első péntekje után 2008-ban sérülés következett be, de nem Federeré, aki minden eshetőség ellenére párban játszotta a mérkőzést, hanem Tsongaé. Ez megtörte Franciaország terveit, amely ebben a szezonban a Gasquet/Tsonga párost választotta, bár helyettesítésük pár szint volt, Benneteau/Gasquet, olimpiai bronzérmes londoni 2012.

A Federer/Wawrinka párosok nem teljesítettek jól ezen a versenyen, mert egymás után négy vereséget halmoztak fel, és ott volt Wawrinka félelmetes rekordja párosban idegenben (0-7) és földön (0-5) is.

De ezúttal a két svájci sztár a pekingi olimpia szintjén játszott, ahol bajnokok voltak, és 3–0-ra megnyerte a mérkőzést. Ez volt a második Davis-kupagyőzelem szettveszteség nélkül, miután ezt 2011-ben Portugália ellen elérték másodosztályú döntetlennel. És ez volt Franciaország legsúlyosabb páros veresége Escudé/Pioline óta 2000-ben Kuerten szülővárosában, Florianópolisban, a brazilok Kuerten/Oncins ellen.

Negyedik meccs

Tsonga megsebesültével Franciaországnak nem volt más választása, mint felállítani Gasquet-t, aki már kétszer megverte Federert a földön (Monte Carlo 2005 és Róma 2011). Federer azonban, aki már a felszínhez igazodott, nem kegyelmezett Gasquet iránt, 6-4, 6-2, 6-2-re legyőzte, tizedszer nyert (tizenegy lehetségesből) egy meccset, hogy véglegesítse a döntetlent (egyetlen veresége ilyen körülmények között szenvedte el Hewitt a 2000-es év első fordulójában), és megnyerte második csapatversenyét, mert nyilvántartásában szerepel a Martina Hingisszel együtt elért 2001-es Hopman Kupa.

A Bajnokok

Svájc egész évben csak négy teniszezővel versenyzett - Federer, Wawrinka, Chiudinelli és Lammer - mindannyian 29 évnél idősebbek. És csak kettőt használt a döntőben.

Az előző bajnok, aki az év során csak négy játékost alkalmazott, 2010-ben Szerbia volt (szintén négy). A Cseh Köztársaság a maga részéről Berdych és Štěpánek mellett játszott, senki mással a 2012-es és 2013-as döntőben.

A döntő megnyerése a 29 éves és idősebb játékosok felhasználásával 1973 óta nem történt meg, amikor Ausztrália 5–0-ra verte az Egyesült Államokat, Newcombe (29) és Laver (35) mezőnyével. És 1932 óta nem lehetett versenyezni a 29 éves vagy annál idősebb játékosokkal, Brugnonnal (37 év), Borotrával (33) és Cochet (30), bár Franciaország - a jelenlegi bajnok joga szerint - csak egy döntetlent játszott évben a döntő az Egyesült Államok ellen, amely 3-2-re nyert.

A döntő újabb anekdotát hagyott maga után: a tiebreaker játék 1989-es megalapítása óta nem voltak először döntetlen szünetek. Ahhoz, hogy megtalálja az előző döntőt ugyanazok a hatot elérő szettek nélkül, Svédországba kell mennie 5-0 Indiába 1987-ben.

• Sakk. Szocsi 2014. évi világkupája

Egy évvel az indiai Madrasban való találkozás után Magnus Carlsen és Viswanathan Anand ismét vitatta a világbajnoki címet. A mérkőzést jobban vívták és vitatták, mint az előző szezont: Carlsen rosszabbul játszott, és Anandnak esélye volt elérni a legutóbbi döntetlent holtversenyben, de a kimenetel ugyanaz volt.

Az indián a második meccsen elszenvedett veszteségét úgy javította ki, hogy a következő meccsen normál ütemben, több mint négy év alatt először győzött Carlsen felett. Onnan összekapcsolta az áthatolhatatlan védekezéseket (a hetedik játékban Carlsen csak 122 mozdulat után fogadta el a döntetlent, a világbajnokság történetében a legtöbb mozdulattal rendelkező játékot) és olyan súlyos hibákat, mint a hatodik játék (nehezen asszimilálható)., mert megelőzte Carlsen újabb súlyos kudarca) és a tizenegyediké, és végül a norvég fején tartotta a koronát.

Carlsen megkérdőjelezte és megszerezte első két címét ugyanazon rivális, Anand ellen. Csak a 19. században Lasker tette ugyanezt, amikor 1894-ben trónfosztotta Steinitzet és 1897-ben megnyerte a bosszúját (Karpovot is figyelembe lehet venni, mivel 1978-ban és 1981-ben megverte Korcsnoit, de Karpov alapértelmezés szerint már bajnok volt. Fischertől) 1975-ben).

• Motorozás. Forma-1-es világbajnokság

Abu Dhabi befejezte a Mercedes elsöprő dominanciájú szezonját. Már az első futamtól látták, hogy csak két pilótája, Lewis Hamilton és Nico Rosberg játszik olyan címet, amely végül az egész szezonban a csapattársával jóval fölényben lévő Hamilton kezében van.

Hamilton vezeti az összes összehasonlítást: 11–4 győzelemben (a szezon utolsó részét is beleértve), 10–4 versenyben mindkét befejezéssel és 8–4 olyan versenyeken, amelyek mindketten a rajtrács első sorában indulnak.

A brit pilóta az előző után hat évvel megszerezte második világbajnoki címét. Csak három másik versenyzőnek kellett hat vagy több évig világbajnok lenni: Jack Brabham (második cím 1960-ban és harmadik 1966-ban), Graham Hill (1962 és 1968) és Niki Lauda (második cím 1977-ben és harmadik 1984-ben).

A szezon emlékezetes marad a Mercedes csapat 16 győzelméről, ami egy év alatt abszolút rekord (százalékban ez a történelem negyedik legjobb jegye), és mert csak három pilóta érte el a győzelmet: Hamilton, Rosberg és Ricciardo, ami 1988 óta nem látott Senna, Prost és Berger mellett.

• Boksz. Női világbajnokság

A bajnokság nyolcadik kiadása, a negyedik pedig Ázsiában, ezúttal a dél-koreai Jeju városban kerül megrendezésre. A vb-nek két nagyszerű főszereplője volt: az ír Katie Taylor könnyűsúlyú bajnok és a panamai Atheyna Bylon, középsúlyban arany.

Taylor ötödik aranyával, ugyanabban a kategóriában, felülmúlta az indiai Mary Kom-ot, mint a nő a legtöbb világbajnoki címet egyetlen súlyban, és összesítésben aránnyal megegyezett. Bylon az első panamai nő, aki világérmet szerzett az ökölvívásban.

Ezen kívül Panaman kívül két másik ország érte el első női címét ebben a sportágban: Kazahsztán (arany a Kyzaibayval könnyű légsúlyban) és Bulgária (arany Petrovával a bantamúlyban).

• Fallabda. Férfi vb Doha 2014

Két évvel ezelőtt, szintén Dohában (Katar) az egyiptomiak, Ramy Ashour és Mohamed El Shorbagy világbajnoki döntőt játszottak, amelyhez mind az öt szettre szükség volt a bajnokkal való találkozáshoz. Ezúttal mindkét játékos megverte egymást, másfél órán keresztül harcolt ugyanannyi pontot szerezve, és a cím Ashour mellé esett vissza, aki az ötödik negyedet 14–12-re nyerte, ezzel ez a meccs a történelem legegyenletesebbé vált.

• Művészi kerékpározás. Brnoi Világkupa 2014

Németország mind az öt lehetséges címet megnyerte a legutóbbi három vb-n, de a sorozat megszakadt, amikor Svájc története során harmadszor nyerte meg a női négyes versenyt (ezt 2003-ban és 2004-ben teljesítették).

A többi kategória német diadalmaskodott, kiemelve a férfi tizedik duplát a férfi egyesben, a nő pedig párosban a tizennegyediket.

Női egyéniben három különböző ország 1996 óta először nyert érmet. A diadal német (Corina Biethan), osztrák ezüst (Adriana Mathis) és Nicole Frýbortová bronza volt Szlovákia első érme ebben a módozatban.

• Cyclobol. Brnoi Világkupa 2014

Ausztria kerékpárral megnyerte a Világkupát ugyanazon tavalyi bajnok párral, Patrick Schnetzer/Markus Bröll. Ez az első alkalom, hogy egy ország 2007-ben Németország óta sorozatban nyert címeket, és először Ausztria, ez az ország csak 2011-ben nyerte el az első aranyát.

Németország, amelyet a Cseh Köztársaság az első átkelésnél kiesett, negyedik lett és 2004 óta először dobogós helyezést ért el. Ugyanaz a hat ország vesz részt a 2015-ös világkupán, mint Brno (Ausztria, Svájc, Csehország, Németország, Belgium és Franciaország), mert az összes másodosztályú mérkőzést megnyerő Spanyolország 2-3-al engedett Franciaországnak a feljutási mérkőzésen.

• Atlétika. 100 km 2014-es dohai világbajnokság

Éjszakai versenyek, hogy kipróbálják, mi lesz a 2019-es atlétikai világbajnokság Katari fővárosában. A férfiak versenyében egy amerikai, Max King nyert a történelem során először, aki megdöntötte az országos rekordot is, és csapatai együtt dolgoztak hazája diadalában.

A második helyezett a svéd Jonas Buud volt. Ez Buud negyedik érme, teljes ezüst, amely megegyezik az orosz Oleg Haritonovval (egy ezüst és három bronz), mint a legtöbb cím nélküli éremmel.

A női versenyeken egy brit kettős, akárcsak 2010-es Gibraltárban, és ugyanezzel a négy évvel ezelőtti bajnokkal, Ellie Greenwooddal. Joasia Zakrzewski bronzával Lengyelország megszerezte története első női érmét.

• Műkorcsolya jégen. Nagydíj. France Trophy

Három győzelem az oroszok számára, akik csak nem nyerték meg a táncot, olyan mód, ahol az országból egyetlen pár sem vett részt, és ahol a francia Papadakis és Cizeron nyertek. Oroszország 2001 óta nem kapott három címet Franciaországban, amikor férfi és női egyesben, valamint párban is győztek.

A férfi győztes Maxim Kovtun volt, az első orosz, aki 2003-ban Plushenko óta nyert Franciaországban. A női kategóriában az oroszok továbbjutottak a kettős megszerzésével (Radianova megverte Lipnitskaját), amit 2000 óta senki sem tett Franciaországban a női egyesben, és ez alkalomból Oroszország is.

• Rögbi

A csapatok nemzetközi mérkőzéseinek negyedik hete, a legtöbbnek pedig az év utolsó hete. A második félidőben 44 ponttal vívott meccsen Új-Zéland 34–16-ra nyert Cardiffban, és egymás után 26. győzelmét aratta a walesi ellen, ami a legfelsőbb csapatok között világrekord.

Az ellenkezője Írország-Ausztrália volt: az első félidőben 40 pont, a másodikban csak botokkal rúg, hogy Írország 26-23-ra nyerjen. Ez volt a második legmagasabb ír érintés a Wallabees ellen, amelyet csak az 1979-ben Brisbane-ben szerzett 27 pont győzött le 27–12-es győzelem esetén.

Mintha ez a 2007-es világbajnokság lenne, Argentína Párizsban 18-13-ra legyőzte Franciaországot. És próbák nélkül is megcsinálta, amit 1992 óta nem ért el a franciákkal Nantes-ban, amikor 24-20-ra nyertek minden pontjukkal a lábukon.

• Sumo. Kyushu Basho

A szezon utolsó nagyszerű tornája és Hakuho új címe, amely a legnagyobbak magasába emeli. Hakuho a hatodik napon vereséget szenvedett a japán Takayasutól, de az utolsó meccsnapra győzelemhez holtversenyben érkezett egy másik Jokozunával, Kakuryuval. Aki nyert, az bajnok volt, és ez Hakuho volt, aki elérte hetedik Kyushu Basho-ját és a 32. nagy tornáját.

Hakuho megegyezett azzal a 32 címmel, amelyet a japán Taiho rekordként birtokolt Hatsu 1971 óta, és egészen biztosan felülmúlja jövőre. A mongol győzött a szezon utolsó négy tornáján, csakúgy, mint 2008-ban, és az első harcos, aki ezt kétszer tette meg azóta, hogy 1958-ban létrehozták a jelenlegi hat tornás struktúrát.

• Gael és ausztrál futball. Nemzetközi szabályok sorozat

Írország és Ausztrália közös szabályokat állapít meg annak érdekében, hogy szembe tudjon nézni szülőfutballjának legjobb játékosaival. A történelemben először a sorozatnak csak egy - Perthben játszott - meccse volt, amelyet Ausztrália nyert 56–46-ra.

Az ausztrálok így megszakították Írország négy mérkőzéses győzelmi sorozatát, és megszerezték első hazai győzelmüket 2005. október 28. óta Melbourne-ben.

• Ázsiai tengerparti játékok

A thaiföldi Phuket városa adott otthont egy túlzottan gyarapodó verseny negyedik kiadásának, amit az is bizonyít, hogy programjába olyan sportágak kerültek be, amelyek kevéssé kapcsolódtak a tengerparthoz, például testépítés, hegymászás, petanque, sambo (harci sport). vagy tök.

A házigazda csapat söpörte az éremtáblázatot azzal, hogy összesen 56 aranyérmet, 37 ezüstöt és 33 bronzot nyert 126 éremért, ezzel története során másodszor vezetett a rangsorban, 2010-ben. Négy ország, Üzbegisztán, Kirgizisztán, Kambodzsa és Nepál első érmet ért el ezen a versenyen.

Ennyi sport mellett néhány olimpikonnak meg kellett versenyeznie, konkrétan kettővel: strandröplabda és triatlon. Strandröplabdában Indonézia férfi cím (négy kiadásban a harmadik) és női Kazahsztán, amelynek ebben a sportágban nem volt aranya. A triatlonban öt aranyat a hatból, Japánnak, amely csak a férfi egyéni győzelem nélkül maradt, amelyet Min-Ho Heo, Dél-Korea első aranya vitt el ebben a sportágban.

• Jéghoki

84 éves korában elhunyt az orosz Viktor Tihonov, e sportág történetének két leglegendásabb csapatának edzője. Klubszinten 13 szovjet bajnokságot és annyi európai kupát nyert a Moszkva CSKA-val. A Szovjetunió csapatának élén hét világkupát nyert (egy ezüstöt és két bronzot is kapott), négyszer pedig olimpiai érmes (1984-ben, 1988-ban és 1992-ben aranyérmes, utóbbi azzal, ami megmaradt a volt Szovjetunióból), és ezüst 1980-ban).