Névterek

Oldalműveletek

Petra Kvitova . Kiemelkedő karrierrel rendelkező cseh profi teniszező. 12 WTA-bajnoki cím győztese, 2011-ben és 2014-ben a wimbledoni bajnokság győztese is. A női mesterek bajnokságának és a Csehországi Tenisz Szövetség Kupa győztese, valamint a Hopman Kupa honfitársával, Tomáš Berdychkel 2012-ben. A Női Tenisz Szövetség megkapta a 2011-es év legjobb játékosa kitüntetést.

Életrajzi szintézis

1990 március 8-án született Bílovecben, az egykori Csehszlovákiában. Apja, Jiri Kvita bemutatja neki a tenisz világát. Gyermekkora óta honfitársa, Martina Navratilova csodálója.

a kezdet

16 éves koráig kezdett szülővárosában teniszezni, amikor egy közeli helyre költözött, hogy egy akadémián edzzen, ahol más cseh teniszezők, például Tomas Berdych és Lucie Safarová edzettek, ezzel kezdve sportpályafutását. 2006-ban lesz profi játékos.

Sportkarrier

2008-2010

2008-at azzal kezdi, hogy Párizsban legyőzte Anabel Medinát és Memphisben az egykori világelső Venus Williamst, és bejutott mindkét verseny második fordulójába. Elérkezik első Grand Slam-versenyének, a Roland Garros-bajnokság negyedik fordulójának, Kaia Kanepitől három szettben veszített. Aztán kvalifikálta magát a zürichi tornára. A fő sorsoláson továbbjut a negyeddöntőbe, és így sikerül először a legjobb 50 közé kerülnie.

Első címét 2009-ben érte el Hobartban, legyőzve Alona Bondarenko, Anastasia Pavlyuchénkova, Virginie Razzano és Iveta Benesovát. Miután az Australian Open, a párizsi és a dubai bajnokság első fordulójában egymás utáni veszteségeket szenvedett, bejutott az Indian Wells Masters harmadik fordulójába, és vereséget szenvedett a bajnok Vera Zvonareva ellen. A cseh bokasérülés miatt visszalépett a Roland Garros-tól, és az első fordulóban veszített Wimbledonban. Az amerikai nyílt bajnokságon a harmadik fordulóban, három szettben legyőzte az akkori világranglista orosz Dinara Safinát, majd a negyedik fordulóban elvesztette Yanina Wickmayert. A linzi bajnokságon Kvítova idei második döntőjébe jutott, és egyenes szettekben veszített Wickmayer ellen.

2010-ben bejutott a memphisi bajnokság elődöntőjébe, elveszítve a későbbi bajnok Maria Šarapovát. Kijutott a wimbledoni elődöntőbe, legyőzve a román Sorana Cirstea-t (első forduló), a kínai Jie Zheng (második forduló), a 14. helyen kiemelt Victoria Azarenka (harmadik forduló), a 3. helyen kiemelt Caroline Wozniacki (negyedik forduló) és Kaia Kanepi (negyed) -döntők), mielőtt 6-7-re, 2-6-ra elveszítették volna az akkori világ első helyezettjét és a címvédő Serena Williamset. Ezzel a remek részvétellel karrierje során először jutott a legjobb 30 közé. Wimbledon után hatmeccses vereségsorozatot pattintott a US Openen, amikor a harmadik fordulóba jutott a későbbi bajnok belga Kim Clijsters ellen.

Elnyerte első Grand Slam-címét, 6-3-ra, 6-4-re legyőzte az orosz Maria Sharapovát a wimbledoni döntőben. Az Australian Openen a negyeddöntőben 2-6, 4-6-ra legyőzte az orosz Vera Zvonareva. A Roland Garroson a negyedik fordulóban 6–4, 1–6 és 3-6 vereséget szenvedett a kínai Li Na ellen. Nem volt jó a US Open, az első körben 6-7, 3-6-os vereséget szenvedett a román Alexandra Dulgherutól.

A 2011-es Szövetségi Kupában két első fordulóbeli mérkőzését megnyerte Dominika Cibulková és Daniela Hantuchová ellen. Az elődöntőben legyőzte Kirsten Flipkent és Yanina Wickmayert. A döntőben megverték María Kirilenko és Svetlana Kuznetsova orosz duót, két ponttal járultak hozzá Csehország első bajnokságához a bajnokságban, az első pedig Csehszlovákia 1988-as győzelme óta.

2012 elején Kvitova arra törekedett, hogy a világranglista első helyén álljon, de kiemelt feladata a játékának javítása volt. Úgy döntött, hogy nem védi meg címét és rangsorolási pontjait a Brisbane-i tornán, és úgy döntött, hogy részt vesz a Hopman Kupában Tomas Berdych mellett. A páros elnyerte a címet, a döntőben Franciaországot győzte le. Kvitova az összes egyéni mérkőzését megnyerte az eseményen. Következő tornája a Sydney Tournament volt, ahol az elődöntőben vereséget szenvedett a kínai Li Na-tól.

A 2012-es Australian Openen Kvitova 2. helyezettként és a torna első és 1. helyezettjeként lépett be. Az első fordulóban 6-2, 6-0-ra legyőzte Vera Dushevinát. A második fordulóban 6-2, 2-6, 6-4-re legyőzte Carla Suárez Navarrót. A harmadik körben röpke találkozása volt Maria Kirilenkóval, amikor az orosz visszalépett, amikor a meccs 6-0, 1-0 volt. A negyedik körben Ana Ivanovicot veri 6-2, 7-6 (2). A negyeddöntőben kettős 6–4-re veri Sara Erranit, miután az utolsó szettben 1–4 lett. Az elődöntőben María Sharapovával kerül szembe a döntőbe kerülésért és az 1. számú küzdelemért. A cseh vereséget szenvedett az orosz ellen, 2-6, 6-3 és 4-6 végeredménnyel.

Az agyagszezonban elődöntős volt a stuttgarti WTA-tornán, ahol ismét vereséget szenvedett Sharapovától. A Roland Garroson az elődöntőben még egyszer vereséget szenvedett Sharapova 6-3 és 6-3 pontszámmal.

A teniszező a wimbledoni negyeddöntőben 6-3, 7-5-re kikapott Serena Williamstől. Egy hónappal később a negyeddöntőig jutott a 2012-es londoni olimpián, megelőzte Maria Kirilenko.

A kanadai mestereknél Caroline Wozniacki ellen nyert az elődöntőben, de a döntőben három szettben vesztett Na Li-től. A Cincinnati Mastersnél az elődöntőben vereséget szenvedett a német Angelique Kerber ellen. New Havenben a teniszező legyőzte Lucie Safarovát és Sara Erranit, hogy bejusson a döntőbe, ahol María Kirilenkótól 7-5, 7-5-re kikapott. Az United States Openen a nyolcaddöntőben kiesett, amikor a francia Marion Bartolinak esett.

A játékos a 2012-es WTA Tour bajnokság első mérkőzését elvesztette Agnieszka Radwanska ellen, ezt követően visszavonult a tornáról. A 2012-es Szövetségi Kupában hat meccsből ötöt megnyert, egyetlen vesztesége Ana Ivanovic ellen volt a döntőben. Ennek ellenére a cseh csapat elnyerte a címet.

A 2013-as Australian Openen Kvítova a maraton második fordulójában 2-6, 6-3 és 11-9-re kikapott a fiatal Laura Robsontól. Dohában a negyeddöntőben vereséget szenvedett Serena Williams ellen. A teniszező Dubajban verte Ivanovicot, Radwanskát és Wozniackit, hogy bejusson a döntőbe, ahol három szettben verte Sara Erranit. Aztán veszített Indian Wells negyeddöntőjében és Miami harmadik fordulójában.

A cseh a madridi mesterek második fordulójában kikapott Daniela Hantuchovától, a római mestereknél pedig a nyolcaddöntőben Samantha Stosurtól. Az agyagpálya-idény a Roland Garros harmadik fordulójának vereségével zárult Jamie Hampton ellen.

Érje el Wimbledon negyeddöntőjét, ahol Kirsten Flipkens ellen veszített. Kanadában legyőzte Stosurt a nyolcaddöntőben, de elvesztette Sorana Cirstea-t. A teniszező Cincinnatiben a nyolcaddöntőben kikapott Wozniackitól. New Havenben bejutott a döntőbe, ahol Simona Halep ellen veszített. A US Openen a harmadik fordulóban veszített Alison Riske-től.

Tokióban a cseh az elődöntőben Venus Williamset, a döntőben Angelique Kerbert verte. Pekingben nyert Errani és Li Na ellen a döntőbe jutásért, majd a szerb Jelena Jankovicra esett.

A WTA túrabajnokságon győzelmet aratott Radwanska és Kerber ellen, míg Serena Williams ellen vesztett. Az elődöntőben kiesett, miután Li Na legyőzte.

A teniszező a maga részéről Stosur és Gajdosova ellen nyert a 2013-as Fed Kupa első fordulójában, az elődöntőben Roberta Vincitől vereséget szenvedve Erranit legyőzte, a csehek egyetlen pontját elérve az olaszokkal szemben.

A 2014-es Australian Openen Kvitova az első körben vereséget szenvedett Luksika Kumkhumtól. Dohában a negyeddöntőben vereséget szenvedett Jankovictól, Dubajban pedig a nyolcaddöntőben Carla Suárez Navarrótól. A teniszező ismét veszített a nyolcaddöntőben Indian Wellsben, ezúttal Dominika Cibulkovától. Miamiban győzött Ivanovic ellen a nyolcaddöntőben, de a negyeddöntőben Sharapova legyőzte.

Eljutott a madridi mesterek elődöntőjébe, miután Serena Williams izomproblémák miatt visszalépett, ezt követően Simona Halep ellen veszített. A Roland Garroson a harmadik fordulóban veszített Svetlana Kuznetsovától. Wimbledonban győzelmeket ért el Venus Williams és Lucie Safarova ellen, hogy bejusson a döntőbe, ahol 6-3 és 6-0 ponttal legyőzte Eugénie Bouchardot. Kanadában a nyolcaddöntőben vereséget szenvedett Jekatyerina Makarovától, Cincinnatiban pedig a második fordulóban Elina Szvitolinától.

Megnyerte a New Haven tornát, ahol legyőzte Makarovát és Stosurt. Azonban a US Open harmadik fordulójában elbukott Aleksandra Krunival szemben.

Az ázsiai szezonban Wuhanban diadalmaskodott, miután a döntőben legyőzte Bouchardot. Pekingben megverte Shuai Penget, Venus Williamset, Vincit és Stosurt, de a döntőben Sharapovától veszített. A WTA-döntőben 6-3-ra és 6-2-re megtorolta Sharapova ellen, de Radwanska és Wozniacki legyőzte, így nem jutott be az elődöntőbe.

A 2014-es Szövetségi Kupában mindkét elődöntő mérkőzést megnyerte Vinci és Camila Giorgi ellen. A döntőben a német Andrea Petkovic és Angelique Kerber ellen nyert, így megszerezte harmadik címét a cseh együttessel.

Grand Slam versenyek

Egyéni címek (2)

Évi torna ellenfél eredménye
2011 Wimbledon Maria Sharapova Oroszország 6-3, 6-4
2014 Wimbledon Eugénie Bouchard Kanada 6-3, 6-0

Játék stílusa

Kvítova arról ismert, hogy remek adogatást adott, valamint balkezes. A 2011-es wimbledoni bajnokság során 36 ászt teljesített, ez a harmadik jegye. Erőteljes és nehéz hajtásáról és hátulról ismert, és bár nem az egyik leggyorsabb a pályán, ezt a hiányt pótolja azzal, hogy nagyon közel játszik az alapvonalhoz.